• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego wprowadza się każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. W danym okresie należy ujmować w zapisie wszystkie przychody i koszty dotyczące tego okresu (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W roku obrotowym krótkim okresem sprawozdawczym jest miesiąc.



Do momentu zamknięcia ksiąg za dany miesiąc trzeba uzyskać odpowiedni dowód księgowy. Ostatecznym terminem zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany miesiąc jest 20. dzień następnego miesiąca (zaliczka na podatek dochodowy). Zamknięcie miesiąca - polega na wyłączeniu możliwości dokonywania jakicholwiek zapisów lub korekty zapisów dot. danego miesiąca.  W związku z powyższym wszystkie dowody księgowe z danego miesiąca, które wpłyną  po zamknięciu ksiąg, należy zaksięgować w następnym miesiącu. Powyższe postępowanie nie powinno być cykliczne.

W każdej umowie dot. świadczenia usług księgowych należy jasno określić harmonogram przekazywania do biura dokumentów, co umożliwi prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i terminowe rozliczenie podatnika. Dokumenty te powinny być przekazywane w terminach uwzględniających ostateczny dzień zamknięcia ksiąg za dany miesiąc, np. do 5. dnia następnego miesiąca. Zawarcie umowy z biurem rachunkowym zobowiązuje do przestrzegania jej warunków, w tym przekazywania dokumentów niezbędnych do tworzenia zapisów księgowych w terminach wskazanych w umowie.

Gdy opóźnienia w dostarczaniu dokumentów są powtarzalne i sposób prowadzenia ksiąg może zostać zakwestionowany, można uwidoczniać na tych dokumentach datę ich otrzymania (lub sporządzać protokół przekazania dokumentów). Powyższe czynności mogą uchronić biuro rachunkowe przed ewentualnym sporem z klientem.

Warto zauważyć, iż podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki (art. 26 Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).  więc powinien  w odpowiednim terminie przekazywać do biura dokumenty umożliwiające ich ustalenie.

Źródło:Gazeta Podatkowa

Warszawa