• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Ze względu na korzyści podatkowe leasing opłaca się szczególnie firmom jednak wcześniejsze zakończenie umowy leasingu wiąże się z dużymi wydatkami.



Czas trwania umowy leasingu – zawsze na czas oznaczony, najczęściej od 24 do 60 miesięcy. Wygaśnięcie wraz z terminem końcowym.

Opcja zakupu – istnieje możliwość wykupienia przedmiotu leasingu przez korzystającego za 1% początkowej wartości (niestety warunkowane postanowieniami konkretnej umowy)

W praktyce stosuje się rozwiązanie:

Korzystający, który wywiązał się ze swych obowiązków nałożonych umową ma prawo do roszczenia o przeniesienie własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy w zamian za określoną kwotę. Z kolei po stronie leasingodawcy leży obowiązek zawarcia umowy przenoszącej własność przedmiotu leasingu.

Wypowiedzenie.

Leasingodawca ma możliwość wypowiedzenia leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba, że w umowie strony wskazały konkretny termin wypowiedzenia. Leasingodawca może wypowiedzieć umowę w przypadku:

- naruszenia obowiązku utrzymania rzeczy w należytym stanie,
- niewłaściwego użytkowania rzeczy,
- nieusunięcia zmian dokonanych bez zgody finansującego,
- oddania przedmiotu do użytku osobie trzeciej bez zgody finansującego,
- nieregularności spłat rat,

Wypowiedzenie powinno poprzedzać pisemne upomnienie od leasingodawcy, z wyjątkiem jedynie przypadku oddania rzeczy do używania osobie trzeciej.

W przypadku zaległości płatniczych, firma leasingowa może wypowiedzieć umowę pod warunkiem, że wcześniej wyznaczy leasingobiorcy termin spłaty zaległości. Leasing wygasa również w przypadku utraty przedmiotu leasingu. Wówczas finansujący może żądać od natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody.

W razie zbycia przedmiotu leasingu przez finansującego nabywca wstępuje w stosunek leasingu na miejsce dotychczasowego leasingodawcy.

Korzystający z leasingu przedmiotu nie staje się - przynajmniej w czasie trwania tej umowy - jej właścicielem. Przez cały czas trwania umowy leasingu właścicielem pozostaje leasingodawca. W przeciwieństwie do kredytobiorcy dokonującego zakupu przedmiotu za kredyt  

Źródło: Gazeta Prawna

Warszawa