• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1

Resort finansów zakończył konsultacje społeczne dotyczące planowanych zmian w tzw. Polskim Ładzie. Pakiet zmian zakłada głównie obniżenie stawki podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. oraz likwidację ulgi dla klasy średniej. Uwagi zgłoszone m.in. przez przedstawicieli przedsiębiorców, księgowych i doradców podatkowych mają zostać wzięte pod uwagę w pracach nad ostatecznym kształtem projektu nowelizacji.

W projekcie nowelizacji przewidziano przede wszystkim obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., zniesienie ulgi dla klasy średniej, powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz wyłączenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Nowe regulacje mają zostać wprowadzone z początkiem lipca br.
Konsultacje społeczne projektu były prowadzone od 24 marca do 2 kwietnia br. Jak informuje Ministerstwo Finansów, swoje uwagi i propozycje zgłosili przedstawiciele m.in. przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, księgowych i doradców podatkowych.

Dialog ze stroną społeczną jest bardzo konstruktywny. Spotkaliśmy się z przedstawicielami zainteresowanych zmianami środowisk i branż. Teraz nadszedł czas na analizę uwag, dyskusję i korektę projektu pod kątem oczekiwanych zmian wypracowanych w konsensusie ze stroną społeczną – wyjaśnia wiceminister finansów, Artur Soboń.

Jak zapewnia resort finansów, teraz poszczególne propozycje będą jeszcze dodatkowo dyskutowane z wybranymi branżami.
Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 24 marca 2022 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. 


Źródło: https://www.podatki.biz/

Warszawa